O projekcie
Bezpieczna przestrzeń. Dobre praktyki i narzędzia służące transformacji kształcenia teatralnego to projekt realizowany w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w latach 2022–2024. Jego celem było wzmocnienie i rozwinięcie podjętych przez uczelnię działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa osób studiujących i jakości kształcenia w Akademii Teatralnej, a także testowanie i upowszechnianie narzędzi i technik służących pracy twórczej w duchu świadomej zgody, poszanowania granic i demokratyzacji procesów artystycznych.
W ramach Bezpiecznej przestrzeni odbyło się kilka cykli warsztatów. Kaja Wesołek-Podziemska i Marta Zygadło przeprowadziły warsztaty z koordynacji scen intymnych dla osób studiujących na reżyserii i kierunkach aktorskich, a także dla kadry naukowej tych kierunków. We współpracujących z projektem teatrach – Chorei, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Krakowskim Centrum Choreograficznym i Krakowskim Teatrze Tańca – odbyły się natomiast warsztaty z koordynacji scen intymnych (prowadzenie Kaja Wesołek-Podziemska i Marta Zygadło), udzielania konstruktywnego feedbacku (Małgorzata Wdowik), wypracowywania dynamicznego kontraktu na proces twórczy (Ula Kijak i Konrad Cichoń) oraz przeciwdziałania manipulacji w pracy zespołowej (Ula Kijak).
Częścią projektu było także opracowanie i przygotowanie do druku trzech książek: tłumaczenia podręcznika Seks na scenie. Najlepsze praktyki, narzędzia i techniki koordynacji scen intymnych w teatrze autorstwa Chelsea Pace i Laury Rikard oraz dwóch antologii tekstów: Koordynacja scen intymnych w teatrze i filmie. Skrzynka z narzędziami i Nowe wrażliwości w sztukach performatywnych, teatrze i filmie. Skrzynka z teoriami pod redakcją Agaty Adamieckiej, Małgorzaty Jabłońskiej, Katarzyny Waligóry, Izabeli Zawadzkiej. Te trzy uzupełniające się i dialogujące ze sobą tomy przynoszą najnowszą wiedzę o dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie, jaką jest koordynacja scen intymnych, pokazując ją w szerszych kontekstach teoretycznych oraz na tle przemian we współczesnym teatrze i sztuce związanych nie tylko z kwestiami bezpieczeństwa procesów pracy, ale także inkluzywnością, różnorodnością i jej reprezentacjami oraz różnymi strategiami transformacyjnymi.
Projekt Bezpieczna przestrzeń. Dobre praktyki i narzędzia służące transformacji kształcenia teatralnego realizowany w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie finansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/540933/2021/2022 kwota dofinansowania 972 831 zł całkowita wartość projektu 972 831 zł.